Wybór psa - test
Wybór właściwego psa jest kamieniem węgielnym długiego, spełnionego związku pomiędzy Tobą a psem. Jednak zanim zdecydujesz się na psa, zadaj sobie pytanie, jaka motywacja stoi za zaproszeniem psa do twojego życia. Czy jesteś nieszczęśliwy, samotny i pragniesz, żeby pies zastąpił Ci brakujące towarzystwo człowieka? Czy chcesz, żeby pies grał rolę dziecka, którego nigdy nie miałeś lub zastąpił dzieci, które właśnie opuściły twoje gniazdo? Czy chcesz wypełnić nowym psem pustkę po tym jak odszedł poprzedni? Czy chcesz dla lepszego samopoczucia i wyższego statusu mieć przy sobie silnego lub ślicznego psa, który będzie przyciągał uwagę ludzi? Czy chcesz, żeby twój pies był obrońcą oraz bronią i niczym więcej? Jeśli to Twoje podstawowe motywy posiadania psa, proszę abyś pamiętał/ła, że to żywa istota o bardzo silnych uczuciach, potrzebach i pragnieniach, które choć różnią się od Twoich, nie są od nich mniejsze. Pies NIE jest zabawką, dzieckiem, torebką, symbolem statusu czy bronią. Przy okazji wyboru psa, z którym masz dzielić życie, stajesz przed niesamowitą możliwością stworzenia silnej więzi z przedstawicielem innego gatunku. Jednak z tą możliwością wiąże się cena, a jest to cena odpowiedzialności.
Poznaj samego siebie, zanim poznasz swojego psa. Odpowiedz twierdząco na pierwszą część z poniższych pytań oraz przecząco na drugą część pytania w nawiasach:
- Czy jestem zdecydowany spacerować z moim psem CODZIENNIE przez co najmniej półtorej godziny? (Czy po prostu wypuszczę psa na podwórko i wmówię sobie, że to znakomita aktywność na dworze?)
- Czy jestem zdecydowany nauczyć się, jak zostać spokojnie asertywnym przewodnikiem stada dla mojego psa? (Czy też pozwolę, żeby pies chodził, jak i gdzie mu się podoba, bo tak jest łatwiej?)
- Czy jestem zdecydowany ustanowić wyraźne zasady, granice i ograniczenia w swoim domu? (Czy też pozwolę, by pies robił wszystko, co zechce i kiedy zechce?)
- Czy jestem zdecydowany/na, żeby regularnie karmić i poić mojego psa? (Czy też będę go karmić, gdy sobie o tym przypomnę?)
- Czy jestem zdecydowany/na, by obdarzyć psa czułościami WYŁĄCZNIE w odpowiedniej chwili i tylko wówczas, gdy znajduje się on w stanie „spokojnie posłusznym”? (Czy też będę obściskiwał i całował psa, gdy się boi, jest agresywny lub zawsze gdy będę miał/a na to ochotę?)
- Czy jestem gotów chodzić regularnie do weterynarza, wysterylizować sukę/wykastrować psa, oraz będę go/ją regularnie szczepić i sprawdzać stan jego/jej zdrowia? (Czy też będę zjawiać się u weterynarza tylko w przypadku kontuzji lub choroby psa?)
- Czy dopilnuję, żeby mój pies został poddany prawidłowiej socjalizacji i wytresowany, tak aby nigdy nie stał się zagrożeniem dla innych psów i ludzi? (Czy też będę mieć nadzieję, że nic złego się nie zdarzy oraz będę ostrzegać ludzi, żeby schodzili psu z drogi?)
- Czy zamierzam sprzątać po moim psie po każdym spacerze? (Czy też uważam, że kupka mojego psa to problem innych ludzi?)
- Czy mam zamiar zdobywać informacje na temat ogólnej psychologii psów oraz wszelkich specyficznych potrzeb związanych z rasą mojego psa? (Czy też pozwolę prowadzić się instynktom?)
Czy zdałeś test? Jeśli tak, to gratuluję. Jesteś gotowy, żeby mieć psa. Jeśli nie, to może przemyślisz wybór zwierzęcia? Koty mają zupełnie inne potrzeby i nie są tak wymagające jak psy.
(Fragment książki „Zaklinacz psów” Cesara Millana)
Przeczytaj także:http://filozof.dog/grzechy-i-grzeszki-wlascicieli-psow/